Jaka karta graficzna jest potrzebna do 4k?
Czy masz ochotę na rozdzielczość ekranu 4K i zastanawiasz się, czy Twoja karta graficzna spełnia tę wydajność?
Właśnie przeczytałem test monitorów, ale uderza mnie, że artykuły takie jak ten rzadko dają wskazówki, które karty graficzne są wymagane. O dziwo, takich informacji nie mają również sprzedawcy detaliczni.
Masz kartę graficzną, którą posiadasz, a wtedy zakup nowego ekranu staje się hazardem. Tak zwane ekrany 4K wymagają do działania dobrych kart graficznych.
Wytłumaczeniem tego, że ten problem jest rzadko poruszany, jest fakt, że większość kart graficznych sprzedawanych w ciągu ostatnich dziesięciu lat może obsługiwać takie ekrany. Jeśli karta ma tylko hdmi, port wyświetlacza lub dwukanałowe dvi, działa dobrze.
Najnowszy test, dla przykładu pięcioletniego, budżetowego komputera z najtańszą możliwą kartą graficzną nie sprawił mu żadnego problemu.
To, o czym czasami wspominaliśmy, to problemy z częstotliwością odświeżania dla ekranów 4k. Tam czasami otrzymujesz tylko aktualizację 30 Hz, jeśli karta graficzna nie ma HDMI 2.0 lub DisplayPort.
Kiedy testowaliśmy ekran Della, który ma 5 tys. było podobnie. Ogólnie rzecz biorąc, zwiększenie rozmiaru obrazu rzadko stanowi problem w przypadku kart graficznych. Jedyni, którzy normalnie muszą o tym myśleć, to wybredni entuzjaści gier komputerowych: jedna za mała karta graficzna daje niskie „szybkości klatek” w grach akcji. Ale do normalnej pracy biurowej wystarczy też stara, podstawowa karta graficzna.
W skrócie: wspominamy o kartach graficznych tylko wtedy, gdy pojawia się poważny problem. Jeśli nic nie mówimy, to dlatego, że działa ze wszystkimi, z wyjątkiem naprawdę starych kart graficznych.