Zastosowanie termowizji w monitorowaniu stanu rozdzielni elektrycznych

Rozdzielnie elektryczne są sercem każdej instalacji energetycznej. Jakiekolwiek awarie w tych kluczowych punktach mogą prowadzić do poważnych problemów, włączając w to przerwy w dostawie energii i potencjalne ryzyko pożarów. Dlatego też, coraz więcej firm i instytucji decyduje się na zastosowanie zaawansowanych technologii w celu monitorowania i diagnostyki urządzeń. Jednym z najbardziej efektywnych narzędzi w tym zakresie jest termowizja.

Co to jest termowizja?

Termowizja to metoda obrazowania termicznego, która wykorzystuje podczerwień do reprezentowania różnic temperatury na badanym obiekcie. W przypadku rozdzielni elektrycznych, pozwala to na identyfikację problemów takich jak przegrzewanie się elementów, co jest zazwyczaj pierwszym symptomem poważniejszej usterki.

Wady, które może wykryć termowizja w rozdzielniach

Zastosowanie termowizji w kontekście rozdzielni elektrycznych otwiera nowe możliwości w diagnostyce. Oto przykładowe wady, które można zidentyfikować:

  • Przegrzewające się złącza: Mogą świadczyć o słabej jakości połączeń lub ich nadmiernym obciążeniu.
  • Nierównomierne rozkłady temperatury na transformatorach: Mogą sugerować problemy z przewodnictwem lub izolacją.
  • Punkty gorące na przewodach: To zazwyczaj miejsca, gdzie może dojść do awarii lub pożaru.

Jak często przeprowadzać badania termowizyjne?

Rekomendacje dotyczące częstotliwości badań termowizyjnych mogą różnić się w zależności od:

  • Rodzaju urządzeń w rozdzielni
  • Ich wieku i stanu technicznego
  • Historii awarii i konserwacji
  • Obciążenia systemu

Ogólne wytyczne to:

  1. Kontrole przynajmniej raz w roku dla kluczowych elementów.
  2. Dodatkowe badania w przypadku zidentyfikowania potencjalnych problemów.
  3. Kontrole po zakończeniu wszelkich prac remontowych lub modernizacyjnych.

Podsumowanie

Monitorowanie stanu rozdzielni elektrycznych za pomocą termowizji to doskonały sposób na wczesne wykrywanie problemów, co pozwala na ich szybkie i efektywne rozwiązanie. Pomaga to również w optymalizacji kosztów związanych z utrzymaniem i konserwacją urządzeń. Zastosowanie tej technologii jest więc nie tylko korzystne, ale i wręcz konieczne dla każdej firmy działającej w sektorze energetycznym.

Jeżeli termowizja w kontekście rozdzielni elektrycznych brzmi jak rozwiązanie, którego potrzebuje Twoja firma, skontaktuj się z ekspertami w tej dziedzinie. Z pewnością warto zainwestować w technologię, która przyniesie realne korzyści dla Twojego przedsiębiorstwa.

Źródło: https://easyrentier.com