Jak zweryfikować, czy struktura metali i wykonanych z nich konstrukcji nie ma nieprawidłowości, które mogłyby wpłynąć na pojawienie się awarii i innych niebezpiecznych sytuacji? Eksperci mają na to sposób. W tym celu przeprowadzają badania NDT – Non-Destructive Testing.
Badania nieniszczące konstrukcji – co należy o nich wiedzieć?
Dzięki takim rozwiązaniom skontrolujemy właściwości materiału. Informacje dostarczane przez badania nieniszczące metali dostarczą nam cennych danych o mikrostrukturze i makrostrukturze danych elementów. W ten sposób wykryjemy ewentualne nieciągłości, pęknięcia, a nawet określimy, które materiały są narażone na korozję.
Badania nieniszczące konstrukcji i badania nieniszczące spoin pozwalają zweryfikować, czy obiekt jest zdatny techniczne. Należy je zastosować wszędzie tam, gdzie ryzyko awarii może wpłynąć na trwałość materiału i co za tym idzie trwałość budynku.
Gdzie wykorzystuje się badania nieniszczące?
Taka weryfikacja wcale nie musi dotyczyć jedynie wcześniej wspomnianego metalu. Właściwie dobrane metody badań nieniszczących służą skontrolowaniu stanu także takich materiałów, jak np. elementy z betonu, laminaty czy elementy elektroniczne.
Aby skutecznie wykryć nieciągłość w złączu, urządzeniu lub w materiale specjaliści stosują m.in.
1. badania magnetyczno proszkowe MT;
2. badania ultradźwiękowe UT;
3. badania wizualne VT;
4. badania radiologiczne RT;
5. badania penetracyjne PT;
6.badania magnetyczne.
Jak mieć pewność, że badania nieniszczące zostały przeprowadzone w rzetelny sposób?
Takie zadanie należy zlecać jedynie tym podmiotom, które są w stanie przedstawić nam wszystkie wymagane certyfikaty, i które przestrzegają wewnętrznych procedur jakości.